Budoucnost transatlantických vztahů
8. prosince 2004, Praha
CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1, 14.00 - 16.00
Stručný výstup: Budoucnost transatlantických vztahů
"Mír na Blízkém Východě je jednou z nejdůležitějších součástí dobrých transatlantických vztahů," řekl na dnešní veřejné panelové diskusi bývalý generální tajemník NATO Lord George Robertson. Této diskuse se zúčastnili také bývalý náměstek ministra zahraničí České republiky Alexandr Vondra a bývalý zástupce generálního tajemníka NATO a současný německý velvyslanec v Austrálii Klaus-Peter Klaiber. Panelovou diskusi, organozovanou Nadací Forum 2000 ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky a Pražskou společností pro mezinárodní spolupráci, moderoval Jan Urban.
Klaus-Peter Klaiber na diskusi mimo jiné poznamenal: "Je pochopitelné, že ne všechny evropské státy se shodnou na amerických opatřeních ve válce proti terorismu. Na druhou stranu by si země EU měly uvědomit, že jejich postojům vůči USA není např. v Austrálii, kde v současnosti pracuji, přikládána zdaleka taková důležitost, jak by si představovaly." Alexandr Vondra zdůraznil nutnost silných transatlantických vztahů, protože: "... máme několik společných nepřátel, z nichž zřejmě nejnebezpečnější je tzv. islámský bolševismus." Lord George Robertson řekl, že navzdory některým problémům a navzdory vojenské slabosti evropských zemí zůstává v otázce transatlantických vztahů optimistou. Jako příklad uvedl současnou situaci v Bosně, kde se jednotkám NATO podařilo situaci úspěšně stabilizovat.
Účastníci diskuse se shodli na nutnosti existence vyvážených vztahů mezi Evropou a USA a na důležitosti aktivnější účasti evropské strany při řešení celosvětových problémů.