Technologický rozvoj se stále více podobá spíše strategické soutěži mezi demokracií a autoritářstvím. Zdá se, že mocnosti jako Čína a Rusko v tomto závodě postupují vpřed, zatímco demokracie reagují pomaleji. Je to tak? Pokud ano, jaké jsou důvody? Neměli bychom ve svobodném světě využívat technologie jako nástroj pro šíření demokratických hodnot a norem, místo abychom zdůrazňovali pouze nevýhody a nástrahy technologického pokroku?
To byly výchozí otázky diskuze „Technology and democracy: Is it a match?“, která se konala 16.2. 2021. Mezi hlavní problémy, na které řečníci narazili, byly porušování soukromí a digitálních práv nebo fake news šířené autoritářskými vládami.
„Navzdory veškerému zneužívání technologií ze strany vlád - prodemokratická hnutí ukazují, že aktivisté využívají technologie mnohem efektivněji.“ - Vitaliy Moroz.
Diskutující navrhli také řešení, jak zajistit občanské společnosti více příležitostí zapojit se do diskusí o digitálních právech a jakým způsobem investovat do vzdělávacích programů pro zvýšení digitální gramotnosti.
Diskusi ke zhlédnutí v plné délce najdete na tomto odkazu.
Řečníci:
- Vitaliy Moroz, Ředitel, New Media, Internews Ukraine
- Sascha Hannig, Vědecká pracovnice, Fundación Para el Progreso, Chile
- Petra Moravcová, User Experience and Marketing, Avast, Česká republika
- Nick Anstead, Docent, Media a komunikace, London School of Economics, Velká Británie
Událost moderoval Filip Rožánek, Editor, DigiZone, Česká republika a konala se ve spolupráci s Britským velvyslanectvím v České republice.
Celé shrnutí si můžete přečíst zde: