Více než šedesátka intelektuálů a demokratických aktivistů přijala Pražskou výzvu za obnovu demokracie. Mezi těmi, kteří Pražskou výzvu podepsali je například držitelka Nobelovy ceny Svetlana Alexievich, spisovatel, politolog a filozof Francis Fukuyama, ruský šachový velmistr a politický aktivista Garry Kasparov, francouzský filozof Bernard-Hénri Levy, studentský vůdce a aktivista Nathan Law, novinářka a spisovatelka Anne Applebaum, politolog Ivan Krastev, mládežnická aktivistka Rosa María Payá nebo Ivan Havel, vědec a bratr bývalého českého prezidenta Václava Havla.
Pražská výzva upozorňuje na klíčové problémy, které nejvíce ohrožují demokratická zřízení a volá po znovu potvrzení základních demokratických principů a aktivní obraně demokracie. Signatáři dokumentu poukazují nejen na rostoucí sílu a vliv autoritářských režimů, jako jsou ty v Číně a Rusku, ale především na oslabování demokratických systémů zevnitř.
„Víra v demokratické instituce slábne společně s neschopností vlád reagovat na komplexní změny doprovázející dopady globalizace. Politické procesy se zdají být disfunkční a úřady spravující jak národní, tak globální instituce se jeví jako lidem příliš vzdálené. Násilí terorismu vytvořilo prostředí strachu, které využívají autoritáři a despotičtí vládci k ospravedlnění své autoritářské moci a omezování svobody,“ uvádí mimo jiné Pražská výzva za obnovu demokracie.
Pražská výzva je prvním krokem k vytvoření celosvětové Koalice za demokratickou obnovu, která bude oficiálně ustavena během mezinárodní konference Forum 2000, jež se uskuteční v Praze ve dnech 8. – 10. října 2017.