"Čínská komunistická strana je dobrá v hraní kapitalistické hry - dělá spoustu věcí, které vypadají velmi podobně jako to, co se děje v kapitalistických demokratických společnostech, ale nejsou."
Didi Kirsten Tatlow působí jako seniorní výzkumnice v Asijském programu Německé rady pro zahraniční vztahy (DGAP) v Berlíně a také jako nerezidentní výzkumnice v Projektu Sinopsis v Praze. V aktuálním #Forum2000online Chatu hovoří paní Tatlow o historických důvodech čínských snah o globální technologickou dominanci, o nejnovějších technikách Pekingu a hlavně o hrozbách, které to pro demokratické společnosti přináší. Didi Tatlow, autorka knihy “Čínské úsilí o získání zahraničníchtechnologií: Za hranice špionáže“, důkladně vysvětluje, jak funguje čínský obludný a někdy nepředstavitelný networkovací aparát, který ochromuje západní mocnosti. I když je pochopitelné, že shodnout se na vhodné mezinárodní reakci na tento vývoj je obtížné, je nutno tak učinit předtím, než bude příliš pozdě.
"Demokracie jsou velmi otevřené společnosti, a proto je velmi snadné do nich proniknout a to se do značné míry děje."
Rozhovor byl zaznamenán 31. května 2021 a moderovala jej sinoložka a novinářka Kateřina Procházková z naší partnerské organizace Sinopsis.
#Forum2000online