Středa 12. října 2011, 11.00–12.30, Český rozhlas Plzeň
Ve spolupráci s Plzní 2015 a Nadací Open Society Fund Praha
Moderátor:
Erik Tabery, šéfredaktor, Respekt, Česká republika
Panelová diskuse:
Vladimíra Dvořáková, vedoucí Katedry politologie, Vysoká škola ekonomická v Praze, Česká republika
Jiří Knitl, manažer, program Transparentnost a veřejná odpovědnost, Nadace Open Society Fund Praha, Česká republika
Adriana Krnáčová, konzultantka, Česká republika
Martin Kameník, projektový koordinátor, Oživení, Česká republika
Diskusní panel, který se zabýval tím, zda a jak lze v České republice účinně bojovat s korupcí, zahájil šéfredaktor Respektu Erik Tabery otázkou, zda není debata o míře korupce přehnaná a zda to není jen klišé. Vladimíra Dvořáková ihned odpověděla, že situace je „mnohem vážnější“ a že „korupce se stala systémovým jevem“ a dodala, že jednu z hlavních úloh při boji s korupcí hraje aktivní občanská společnost a nevládní organizace.
Adriana Krnáčová ovšem poukázala na fakt, že společnost se dostatečně o veřejné dění nezajímá a ani „političtí představitelé nejsou motivování změnit stávající systém, neboť jim vyhovuje“. Zdůraznila roli vzdělání a nutnost jasně definované jednotné vize. Jiří Knitl souhlasil s profesorkou Dvořákovou, že situace je skutečně vážná a přiznal, že co se týče vývoje do budoucna, je velmi skeptický. Dodal také, že jednou z účinných metod, jak s korupcí bojovat, je aktivně se účastnit politického života.
Martin Kameník nicméně poznamenal, že „korupce je v našem systému dlouhodobě zakořeněna a politické klima se od posledních voleb téměř nezměnilo.“ Zdůraznil, že činnost nevládních organizací nesmí být žádným způsobem propojena s činností politickou. V závěru diskuse se všichni účastníci shodli na tom, že klíčovou roli mohou sehrát média, a to zejména lokální, která budou systematicky informovat veřejnost o právě probíhajících korupčních kauzách.