„Forum 2000 se stává velmi dobrým místem setkávání, kde je možné dosáhnout konsensu.”
Frederik Willem de Klerk, bývalý prezident Jihoafrické republiky, 2003
Úvodní stránka O násArchiv novinekTomáš Halík: Templetonova cena je oceněním duchovní kultury naší země, do které patří Václav Havel

Tomáš Halík: Templetonova cena je oceněním duchovní kultury naší země, do které patří Václav Havel

Přidáno 18. března 2014

Nadace Forum 2000 srdečně blahopřeje Mons. prof. Tomáši Halíkovi, sociologovi, prezidentovi České křesťanské akademie a členu programové rady Fora 2000, k udělení Templetonovy ceny.
 
„Já bych to rád chápal jako ocenění duchovní kultury naší země, do které patří Václav Havel a do které také patří Jan Patočka, můj učitel. A shodou okolností dnes je právě výročí jeho smrti,“ prohlásil Halík po převzetí ceny.
 
Templetonovu cenu založil v roce 1972 filantrop sir John Templeton coby ocenění pro „podnikatele ducha“, tedy osobnosti, které přispívají k rozvoji duchovní dimenze lidského života. V minulosti tuto cenu obdrželi také Jeho Svatost dalajlama, Michael Novak či Desmond Tutu, kteří jsou všichni zapojeni do činnosti Nadace Forum 2000.
 
Tomáš Halík uvedl, že by finanční obnos spojený s oceněním rád využil k rozvoji své práce věnované dialogu mezi ostatními náboženstvími a ateisty: „Pouze konfrontace otázek a odpovědí může navrátit skutečný význam a dynamiku našim výrokům. Pravda se děje skrze dialog.“ V Nadaci Forum 2000, u jejíhož zrodu stál, se Tomáš Halík věnuje právě této oblasti, nejen prostřednictvím projektu Mezináboženský dialog.
 
Podívejte se na příspěvek Tomáše Halíka na loňské konferenci Forum 2000 věnovaný demokracii, lidským právům a náboženské svobodě ve východní Asii zde. Dalšími účastníky této diskuse byli Jeho Svatost dalajlama, Čchen Kuang-čcheng a Steven Gan.
 

O nás

Podporují nás

Nadace Avast

 

Najdete nás na